Dřep/squat

cviky známé i méně známé

Moderátoři: pascal, keba

matheus

KOLENA

Příspěvekod matheus » 10. úno 2010 2:00

Sportu zdar.
Máme s kamarádem takovou drobnou neshodu ohledně dřepů. Tvrdí mi, že lidé co mají delší holeně, nedokážou jet dřep tak, aby jim nešly kolena před špičky, protože by se museli příliš předklánět. Nikde jsem nečetl ani neviděl nic, by tuto myšlenku podporovalo, ale je pravda že se vyšší lidé musí u dřepu víc předklonit. Není tato technika nebezpečná pro spodní záda?
Co je lepší?
Jít víc do předklonu, tak aby nešly kolena dopředu.
nebo
To udělat prostě tak jak všichni doporučují, mít kolena nad špičkama, sedat si jakoby dozadu a předklonit se...
Zajímalo by mě jak je to třeba u začátečníků? Jestli pro ně není lepší zmírnit stres na spodní záda a držet trup více vzpříma a trošku ošidit techniku tím že nacpeme nohy víc dopředu.

http://www.youtube.com/watch?v=dbxxs1PErLQ
Chlápek tady na videu jede dřepy technicky si myslím výborně, ale přeci jen... není ten předklon nebezpečný pro ty záda? Nemyslím u něj, spíš u začátečníků co s dřepem a cvičením začínají.

Díky za odpověď fakt bychom to potřebovali vědět.

blaster18

Re: KOLENA

Příspěvekod blaster18 » 10. úno 2010 2:10

matheus píše:je pravda že se vyšší lidé musí u dřepu víc předklonit.

A to jsi vzal kde? Úhel ve spodních zádech a v kolenách bude mít logicky stejnej člověk se 140cm i člověk se 200cm...jinak to chce kompromis, každopádně kolenama přes špičky nechodit.
"Don't ask for a light load - rather ask for a strong back"

Bobo

Příspěvekod Bobo » 10. úno 2010 6:11

matheus píše:Sportu zdar.
Máme s kamarádem takovou drobnou neshodu ohledně dřepů. Tvrdí mi, že lidé co mají delší holeně, nedokážou jet dřep tak, aby jim nešly kolena před špičky, protože by se museli příliš předklánět. Nikde jsem nečetl ani neviděl nic, by tuto myšlenku podporovalo, ale je pravda že se vyšší lidé musí u dřepu víc předklonit. Není tato technika nebezpečná pro spodní záda?
Co je lepší?
nebo
To udělat prostě tak jak všichni doporučují, mít kolena nad špičkama, sedat si jakoby dozadu a předklonit se...
Zajímalo by mě jak je to třeba u začátečníků? Jestli pro ně není lepší zmírnit stres na spodní záda a držet trup více vzpříma a trošku ošidit techniku tím že nacpeme nohy víc dopředu.

Chlápek tady na videu jede dřepy technicky si myslím výborně, ale přeci jen... není ten předklon nebezpečný pro ty záda? Nemyslím u něj, spíš u začátečníků co s dřepem a cvičením začínají.

Ahoj netuším jak dlouhé máš ty holeně,ale já dost..... :-)
Kašli na to,jestli máš kolena nad špičkama nebo ještě víc vpředu (ikdyž pokud se ti dostanou kolena před špičky,nebudeš schopen dělat hluboké dřepy).Jinak dost často u takových to výmluv hraje roli protažení,respektive zkrácení svalů(doporučuju tomu dlouhánoj protahovat přední stranu stehen před každým dřepováním a nebude problém) Soustřed se na správné provedení,podsazení pánve a spíše zkoušej měnit šířku postoje než koukat kam jdou kolena.Najdi si na youtube jak dřepá Petr Thouser.Dělá velkej předklon a rozhodně to není na závadu,pokud máš dost silné záda,tak ti to přidá.Pak už záleží na tom,jaký dres si oblékneš na dřep a hurá na rekordy Eda Coana.

matheus

Příspěvekod matheus » 10. úno 2010 9:29

Božka píše:
matheus píše:Sportu zdar.
Co je lepší?
nebo

Ahoj netuším jak dlouhé máš ty holeně,ale já dost..... :-)
Kašli na to,jestli máš kolena nad špičkama nebo ještě víc vpředu (ikdyž pokud se ti dostanou kolena před špičky,nebudeš schopen dělat hluboké dřepy).Jinak dost často u takových to výmluv hraje roli protažení,respektive zkrácení svalů(doporučuju tomu dlouhánoj protahovat přední stranu stehen před každým dřepováním a nebude problém) Soustřed se na správné provedení,podsazení pánve a spíše zkoušej měnit šířku postoje než koukat kam jdou kolena.Najdi si na youtube jak dřepá Petr Thouser.Dělá velkej předklon a rozhodně to není na závadu,pokud máš dost silné záda,tak ti to přidá.Pak už záleží na tom,jaký dres si oblékneš na dřep a hurá na rekordy Eda Coana.

nemulvím tady o sobě, já si kolena hlídám, snažím se je mít nad špičkama, jezdím pravidelně mrtvoly takže se o svoje spodní záda nebojím a mých 185kg maxko na dřepu není sice žádná sláva,ale časem to na těch 200 dám. A protažený jsem více než většina sportovců, s achylovkama problém nemám ani trošku, ale to tady nechci řešit.
Jde mi prostě o to, že když někdo vysokej začíná s dřepem (říkejme mu třeba "kamarád", ať to zase nevztahujete na mně) má většinou problém s oslabenýma spodníma zadama a pokud to jede technicky správně dostane se do velkého předklonu a ten dřep pak vypadá spíše jako goodmornings. Nejde o žádné těžké váhy. Prostě se ptám jak je to s těmi koleny, jestli je dobře když v určitých případech jdou kolena před špičky, nebo to platí pro všecky bez vyjímky. :?:

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 10. úno 2010 13:45

co sa tyka kolen cez spicky, tak to je skor o pomere dlzky stehennej kosti k dlzke trupu (sak staci si to nakreslit) ... vyska samotna nemusi byt az taky problem, vysokych a technicky zdatnych dreparov nieje malo ...

inak kedysi som bol fanatik na kolena cez spicky (ze sa to nesmie), ale trochu som od toho upustil, pretoze aj z praxe vyplyva, ze sa mozu dostat kolena cez spicky a drep je ako tak dobry a naopak, moze mat drepar kolena presne ako maju byt, ale zbytok je nafigu (extremne predklony a tak)

na co sa treba zamerat je hlavne drzat cinku priblizne nad patami pocas celeho pohybu a do toho sa cely nastrkat s nejakym tym "happy medium" medzi predklonom a kolenami dopredu ...

inak vela sa da vycarovat sirkou postoja a vytocenim spiciek od seba ... tez netreba zabudat na kolena von pri drepe ...
All of the technical perfection in the world means nothing if someone lacks the volition to break a maximal weight off the floor and force it to lockout.

Brusik

Příspěvekod Brusik » 10. úno 2010 14:54

Ja nedokazu drepnout hlubokej drep postojem na sirku ramen, pritom prepadavam dozadu nebo se moc predklaneim, pomohlo mi rozsirit postoj :wink:

domino93

Příspěvekod domino93 » 10. úno 2010 15:44

Tak tak ako piše stenly ja som začal drepovať tak ako to napisal stenly a je to neporovnatlne z mojim drepom prettym veť mam to aj zdokumentovane
Do what you love, love what you do!

maj.kl

Příspěvekod maj.kl » 1. bře 2010 23:07

zdravíčko, dnes tesne pred zatvorením som ešte drepoval a cvičil tam majiteľ (Peter Kokoška) use google for more info)) pýtal som sa na radu, ohľadom drepu, že či sa dávam dobre dole, že kolená majú byť po špičky maximálne, mi povedal, že to nie je vôbec dôležité, hlavne sa mám dávať viac dole... tod all... tak teraz neviem...

Trian
Supporter

Příspěvekod Trian » 2. bře 2010 0:16

Otázka k drepu s dosedom (box squat) - pri dosadnutí vydýchnuť a zase sa nadýchnuť a až tak potlačiť späť hore, alebo bez predýchavania?
"Box je jako Jazz,čím méně lidí ho uznává tím je lepší" G.Foreman

Kubík

Příspěvekod Kubík » 2. bře 2010 0:39

Trian píše:Otázka k drepu s dosedom (box squat) - pri dosadnutí vydýchnuť a zase sa nadýchnuť a až tak potlačiť späť hore, alebo bez predýchavania?

Když vydechneš, tak ti povolí střed těla, což dobrotu neudělá

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 2. bře 2010 10:25

Trian píše:Otázka k drepu s dosedom (box squat) - pri dosadnutí vydýchnuť a zase sa nadýchnuť a až tak potlačiť späť hore, alebo bez predýchavania?

sprav to pri maximalke a boh ti pomahaj ... teda bez predychavania
All of the technical perfection in the world means nothing if someone lacks the volition to break a maximal weight off the floor and force it to lockout.

Trian
Supporter

Příspěvekod Trian » 2. bře 2010 11:58

Pripadalo mi to ako blbost /uvolnenie core/, ale v seriach som tak vedel pracovat s vasou vahou /chuj som, no, cvicilo ego, nie rozum :roll: /
"Box je jako Jazz,čím méně lidí ho uznává tím je lepší" G.Foreman

maj.kl

Příspěvekod maj.kl » 2. bře 2010 14:28

3/4 ľudom v posilke vládne ego pred rozumom... ked vidím ako ledva dávajú tie váhy a pri tom ich tam riadne s tým láme, len aby ukázali druhým v posilke, že koľko dajú na tom a tom...

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 2. bře 2010 15:22

maj.kl píše:3/4 ľudom v posilke vládne ego pred rozumom... ked vidím ako ledva dávajú tie váhy a pri tom ich tam riadne s tým láme, len aby ukázali druhým v posilke, že koľko dajú na tom a tom...

coz je obcas celkom pochopitelne, ale ked vidis, ze nekoho lame 35kg na drepe (tycka, 5tky, stuple), tak to uz prestava byt aj na smiech

Atilak

Příspěvekod Atilak » 2. bře 2010 15:43

stanley píše:
maj.kl píše:3/4 ľudom v posilke vládne ego pred rozumom... ked vidím ako ledva dávajú tie váhy a pri tom ich tam riadne s tým láme, len aby ukázali druhým v posilke, že koľko dajú na tom a tom...

coz je obcas celkom pochopitelne, ale ked vidis, ze nekoho lame 35kg na drepe (tycka, 5tky, stuple), tak to uz prestava byt aj na smiech

Ja kdyz jsem chtel jet spravnou techniku, tak jsem taky zacinal s 50kg na drepu.. :oops:

Zpět na “Cviky”