Dřep/squat

cviky známé i méně známé

Moderátoři: pascal, keba

honzaj95

Příspěvekod honzaj95 » 10. dub 2013 8:29

Byl jsem s tim u ortopeda a je to ok.

lelek

Příspěvekod lelek » 18. dub 2013 15:23

Nazdar,
mám otázku, či a ako vplýva na techniku drepu, keď má niekto kolená do X (môj prípad). Pár príspevkov vyššie sme riešili môj slabý drep, a napadlo ma, či aj toto nemôže byť príčina.
Je na to odporúčaná nejaká špeciálna technika, napr. špičky viac od seba ako zvyčajne, alebo niečo také? Lebo začínam asi prichádzať na to, že aj vrodená stavba kolien je to, čo mi nedovoľuje aplikovať cez ne silu, akú by som chcel. A celkovo, keď mám ťažkú VČ na chrbte, necítim v kolenách silu a istotu, akú by som chcel. (pre info: bandy nepoužívam a nemám ani možnosť)
Inak ma nebolievajú, pukanie a chrúpanie sa vyskytne, ale to sa povedalo že nevadí.
"It never gets easier, you just go faster" (Greg LeMond)

Jirkas

Příspěvekod Jirkas » 18. dub 2013 16:13

To budes muset natocit, jinak je to jako vesteni z kristalove koule :)
You gotta search within you, you gotta find that inner strength and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse

lelek

Příspěvekod lelek » 18. dub 2013 17:23

videá z drepu mam par príspevkov dozadu na predch. strane.
ale aj tak, nechcem to riesit cez video, len chcem vedieť, či existuje vo všeobecnosti nejake pravidlo pre ľudi s nohami do X alebo, ak má niekto podobný problem, či nejaká zmena techniky pomohla, alebo sa treba jednoducho zmierit s tým, ze drep bude vždy kvôli tomu slabší.
Naposledy upravil(a) lelek dne 18. dub 2013 23:25, celkem upraveno 1 x.

pascal
Moderator

Příspěvekod pascal » 18. dub 2013 23:16

Lelek: Nohy do X bývají spojeny s plochou nohou, kde obecně vytočení špiček do stran+rozšíření postoje např. na šířku ramen pomůže. Bude se tlačit na vnější stranu chodidla více. Podle videa zařaď jednoznačně čelní dřepy...zadní na čas vynech. I u čelních můžeš mít vytočené špičky. Strečuj.

lelek

Příspěvekod lelek » 18. dub 2013 23:32

pascal: Dík za radu.
Ono to sedí, v detstve mi diagnostikovali ploché nohy...

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 12. led 2014 12:05

Série článků, proč musí každý dřepovat trochu jinak http://bretcontreras.com/why-people-mus ... fferently/

lelek

Příspěvekod lelek » 2. úno 2014 13:15

Video, po ktorom som mal chuť prestať drepovať:

nehoda pri drepe 337.5kg:
http://www.youtube.com/watch?v=2U2KPXrfai4

Brandon Lilly v tejto nehode utrpel hrozné poškodenie kolien - keď som čítal čo všetko, mal som dojem že asi všetko čo v kolene je sa mu potrhalo: roztrhnutý úpon kvadricepsu, pately, rotrhnutý MCL, meniskus, v ľavej nohe roztrhnutý ACL, úpon hamstringu a úplne zlomená patela.

Chcel by som sa spýtať, čo mohlo byť príčinou a ako sa možno tomu vyvarovať? Nebolo to ani jeho maxko, skôr váha ktorú bežne dával, a vraj sa cítil úplne ok predtým - tj. žiadne náznaky niečoho. Ak je pravda že ťažký drep môže takto z ničoho nič v takejto hroznej miere zničiť kolená, je bezpečný? Lebo technika bola uňho ok...
Dá sa takému niečomu pri ťažkom drepe SPOĽAHLIVO predísť alebo je toto neustály risk?

Balthazar

Příspěvekod Balthazar » 2. úno 2014 16:11

a) toto som davnejsie diskutoval s viacerymi US big time liftermi - moc sa to neda ovplyvnit, nesmies na to mysliet. Veci ako kolenne bandaze a retaze na monolift/safety pins su veciu zdraveho rozumu, taktiez ako pouzivanie monoliftu

b) f#ck raw-neznasam to sledovat, vkuse sa tam coso trha a praska, videl som toho dost nazivo. Ked tak tak opat napr. silene raw - bez bandazi ako ma wpc...

Urcire do toho vela robi aj technika veci okolo toho

k Lillimu (trochu to sledujem) - pokial viem tak jeho first time ever raw meet bez bandazi, tusim ze aj menil boty atd. rovnako sa hovorilo ze cosi spravil aj jeho velky weight cut - okolo 30 pounds co je k*rva vela, ale su to dohady. tazko povedat, riziko je tam vzdy, cielom je nevystavovat sa zytocnemu riziku (vid co som pisal vysie). a posledna vec, nikdy som nikde nevidel take skod ako on mal. niekto spominal ze jeho doktor povedal ze mal patelu jednu zlomenu uz predtym a navyse najvacsie skody sposobilo ako cinka padala a o jebol na druhe koleno - ta rana spravila najvacsie skody
Stop acting like a douche, keep your mouth shut, train the right way, and win.

Knowledge is power..arm yourself

What lack in genetics, I make up for with determination and discipline.

lelek

Příspěvekod lelek » 2. úno 2014 23:29

Balthazar píše:Ked tak tak opat napr. silene raw - bez bandazi ako ma wpc...

:?:
Toto som celkom asi nepochopil, akoze raw bez bandazí je bezpecnejsie? (zeby kvôli vynútene nizsej pouzitej váhe?) To by potom odporovalo tomu co si povedal v bode A
No ja by som bol rád, lebo o bandázach ani nesnívam :D

Balthazar

Příspěvekod Balthazar » 2. úno 2014 23:35

lelek píše:
Balthazar píše:Ked tak tak opat napr. silene raw - bez bandazi ako ma wpc...

:?:
Toto som celkom asi nepochopil, akoze raw bez bandazí je bezpecnejsie? (zeby kvôli vynútene nizsej pouzitej váhe?) To by potom odporovalo tomu co si povedal v bode A
No ja by som bol rád, lebo o bandázach ani nesnívam :D

myslel som to naopak, malo to byt "silené raw" - odkazujuc na pre mna nepochopitelnu definiciu WPC federacie raw ako bez bandazi. ale opat, take su pravidla danej federacie. bandaze na jednej strane ti daju 20-50kg ale rovnako drzia kolena pokope. urcite sa najdu ludia co si myslia opak a su zastancom tzv. cistej sily ako sa to dnes popularne nazyva. viem ze Andy Bolton povedal krasnu vetu na videu ked motal lahunke bandaze pri 140kilach a vyssie - powerlifting is about the strongest, not about the bravest, odkazujuc imo na to ze bezpecnost je prvorada a bandaze k tomu prispievaju
Stop acting like a douche, keep your mouth shut, train the right way, and win.

Knowledge is power..arm yourself

What lack in genetics, I make up for with determination and discipline.

lelek

Příspěvekod lelek » 3. úno 2014 0:18

doteraz som myslel, že pri dobrej technike drepu riziko a bandaže vstupuju do hry az pri vačších váhach, a veril rečiam typu "drepy neškodia na kolená, skôr ich posilnia", aspoň čo sa týka váh pre kondičného cvičenca ako ja čo to nepotrebuje "hrotiť" a nad 200, (a možno ani k polovici váhy čo mal Brandon Lilly na videu) sa asi nikdy nedostane. (Pravda je taká, že si nechcem pripustiť že by sa zišlo zainvestovať do bandáží :D) Btw, elastický obväz môže aspoň čiastočne splniť úlohu bandáže?

inak veľká vďaka za reakcie i podnety na ďalšie uvažovanie, človek sa učí stále...

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 2. črc 2014 16:51

Jak na správný úchop při dřepu http://www.ericcressey.com/back-squat-t ... right-grip

Styx

Příspěvekod Styx » 17. říj 2014 22:35

Zdravim, chcem sa opytat pri robeni drepov mam problem, ked sa dostavam do spodnej polohy s telom reflexivne dviham spicky chodidiel takze pata sa ocita vo vzduchu, nedokazem do takej miery ohnut chodidlo, aby bolo vodorovne s podlahou ....
Niekde som cital ze to moze byt sposobene skratenym lytkovym svalom, alebo je to kvoli tomu ze mam relativne vysoky nart, ktory tento flexibilny pohyb obmedzuje ? :(

bestial
Coach

Příspěvekod bestial » 18. říj 2014 0:07

Styx píše:Zdravim, chcem sa opytat pri robeni drepov mam problem, ked sa dostavam do spodnej polohy s telom reflexivne dviham spicky chodidiel takze pata sa ocita vo vzduchu, nedokazem do takej miery ohnut chodidlo, aby bolo vodorovne s podlahou ....
Niekde som cital ze to moze byt sposobene skratenym lytkovym svalom, alebo je to kvoli tomu ze mam relativne vysoky nart, ktory tento flexibilny pohyb obmedzuje ? :(

Rozhodne to problem je.

Bud nemas tazisko dostatocne vzadu, a je to technicka chyba alebo si skrateny a nepusti ta tam telo.

Vies si len tak bez cinky takto hacnut?

Obrázek

Ak nie tak strecuj
Už jen jedna další ampule
Ješte nás čeká sláva
Jednou nás to všechny zabije
No zatím to nakopává.

What I lack in determination, I make up in my superior genetics.
https://www.facebook.com/jan.michalov.trener

Zpět na “Cviky”